Wybór formatu płytek w dużej mierze zależy od projektu lub stylu mieszkania. Jeśli na przykład odpowiada nam aranżacja w stylu rustykalnym czy vintage, bardziej odpowiednie są płytki niewielkich rozmiarów. Z drugiej strony, jeśli szukasz nowoczesnego i eleganckiego stylu, najlepszą opcją jest zastosowanie płytek wielkoformatowych.
Ciemne płytki łazienkowe - czy to dobre rozwiązanie?
Jeśli decydujesz się na ciemne płytki, to musisz pamiętać, że te wymagają częstszej konserwacji. Na takim tle wyraźniej widać kurz, ślady kropel wody, zwłaszcza mydła, co wymaga częstszego mycia. Ze względu na te czynniki, ciemne płytki będą bardziej praktyczne do wykończenia ścian. Ale takie wykończenie w strefie prysznica lub wybór ciemnych płytek jako wykładziny podłogowej, wręcz przeciwnie, wymusi zmywanie ich po każdej kąpieli. Dodatkowo warto zastanowić się nad fakturą płytki i wzorem. Jeśli powierzchnia płytki jest ozdobiona wzorem kamienia lub drewna, wówczas ślady i plamy będą mniej widoczne.
Ciemne kafelki stanowią bardzo ładne tło dla innych detali. Na tle ciemnych płytek biała hydraulika wygląda bardzo wyraziście - kontrast czerni i światła zawsze wygląda stylowo i wyraziście. Ponadto w dekoracji wnętrz można łączyć ciemne płytki i drewno, plastik, beton, metal, w każdym z tych przypadków połączenie to będzie wyglądać korzystnie i atrakcyjnie.
Rekomendacja: Sprawdź ofertę sprawdzonej firmy remontowej MaksymBud (https://maksymbud.pl/)
Ciemny kolor sprawi, że łazienka będzie wydawała się mniejsza, dlatego nie polecamy go do bardzo małych pomieszczeń. Jeśli jednak rozcieńczysz ciemne płytki jasnymi lub użyjesz ciemnych płytek wyłącznie jako małych płaszczyzn akcentujących, możesz osiągnąć efektowny i komfortowy efekt. Poza tym często właśnie ten efekt – wygodną i intymną, otaczającą i zaciszną przestrzeń – chcesz osiągnąć w łazience. W takim przypadku ciemne płytki łazienkowe będą doskonałym rozwiązaniem.
Ciemne płytki są oryginalne i niebanalne. Atmosfera luksusu i wyrafinowania często kojarzy się z ciemnymi odcieniami. Na ciemnym tle wyraźniej zarysowują się rysy powierzchni - jej relief i faktura. Kiedy używasz teksturowanych płytek, ciemne kolory sprawiają, że wyglądają bardziej efektownie. Aby podkreślić piękno materiału reliefowego, użyj źródła światła znajdującego się blisko niego i świecącego wzdłuż powierzchni. Powstałe cienie i odblaski światła skupiają się na reliefie płytki.
Płytki łazienkowe - podstawowe parametry
Czarny kolor płytki jest uniwersalny i można go łączyć z szeroką gamą kolorów. Czarne płytki łazienkowe wizualnie zawężają pomieszczenie, dlatego wskazane jest aby używać ich w połączeniu z innymi kolorami lub odpowiednio dobrać oświetlenie. Nie zapomnij o zasadach wyboru koloru fugi, odgrywa ona ważną rolę w ogólnym wyglądzie toalety.
W jakiej łazience sprawdzą się ciemne płytki?
Jeśli łazienka jest mała, zrezygnuj z wyraźnych linii i czworokątnych kształtów. Doskonałą opcją byłyby lampiony i mozaikowe arabeski, sześciokąty czy trójkąty. Pomagają „rozproszyć” uwagę. Jeśli wielkość pomieszczenia nie stanowi problemu, nie należy ograniczać się do kształtu. Wyjątkiem są wielkoformatowe (30x30 i więcej) kwadraty bez wzoru. Jeśli zdecydujesz się na satynowe lub matowe czarne płytki, to plamy z mydła i krople wody nie są na nich tak widoczne, a one same prezentują się niesamowicie.
W połączeniu z satynowymi i matowymi czarnymi płytkami można zastosować wielkoformatowe lustra, błyszczące jasne sufity lub podłogi samopoziomujące. Powinno to być coś, co dobrze odbija sztuczne lub naturalne światło. Do małych łazienek lepiej nadają się małe czarne płytki (dywan z metlakh, mozaika), do średnich i dużych - duże (dowolny kształt, z wyjątkiem kwadratu).
Drobne detale mozaiki „oszukują” naszą świadomość i dlatego dobrze prezentują się w małych łazienkach. Im bogatsza czerń, tym ciemniejsza będzie łazienka. Dlatego decydując się na głęboką czerń, musisz zadbać o odpowiedni kontrast lub zapewnić bogatsze oświetlenie.
Cała łazienka w płytkach - czy to dobre rozwiązanie?
Zaletą płytek w łazience, jest ich odporność na wilgoć. Dotyczy to zwłaszcza płytek glazurowanych. Ta sama właściwość płytki ochroni łazienkę przed grzybami i rozmnażaniem szkodliwych mikroorganizmów. Płytki ceramiczne nie pochłaniają zapachów, są też odporne na różne chemikalia. Dlatego płytkę można bezpiecznie myć prawie każdym środkiem czyszczącym. Płytka ceramiczna to trwały materiał , który może przetrwać latami w niezmienionej formie. Zwłaszcza jeśli płytka była poddawana podwójnemu wypalaniu. To jeden z najbezpieczniejszych materiałów wykończeniowych. Glina, z której powstają płytki ceramiczne, jest materiałem naturalnym. Nie zawiera praktycznie żadnych substancji toksycznych. Wszystkie możliwe toksyny podczas wypalania parują pod wpływem wysokich temperatur. Płytki ceramiczne są ognioodporne i nie przewodzą prądu.
Warto przeczytać
- 25 stycznia 2024
Ostatnia aktualizacja 11 marca 2022 r. Wszyscy słyszeliśmy opowieści o tym, jak trudno jest znaleźć mieszkanie w miastach takich jak Nowy Jork czy San Francisco. Kiedy popyt...
Czytaj dalej- 11 grudnia 2023
Ostatnia aktualizacja 9 marca 2022 r. Ludzie, którzy mają szczęście mieć ćwierć miliona dolarów, są o krok bliżej do spełnienia swoich marzeń. Jednak w dzisiejszym...
Czytaj dalej