Ostatnia aktualizacja 1 sierpnia 2022 r.

Niedobór niedrogich mieszkań w Macon napędza ceny "przez dach", z rosnącymi stopami procentowymi i pandemią nie spowalniającą rzeczy. Według WGXA News, Macon jest konkurencyjnym rynkiem sprzedawcy, który faworyzuje wynajmujących i właścicieli nieruchomości. Wartości domów wzrosły o ponad 25%, a mediana czynszów za mieszkania z trzema sypialniami wzrosła o 14% rok do roku.

Obszar metropolitalny Warner Robins znajduje się około 10 mil na południe od Macon i jest domem dla niektórych miast z najdroższymi domami w obszarze metropolitalnym. W ciągu ostatnich 4 lat miasta takie jak Centerville i Elko odnotowały wzrost wartości typowych domów o ponad 50%.

Macon, Georgia, to miasto bogate w historię i kulturę. Założone w 1823 roku, było miejscem bitwy o Macon podczas wojny secesyjnej. Dziś miasto jest domem dla wielu historycznych miejsc i muzeów, jak również dla kwitnącej sceny artystycznej i kwitnącej gospodarki.

Macon jest również doskonałym miejscem do inwestowania w nieruchomości pod wynajem domów jednorodzinnych (SFR) z kilku powodów. Po pierwsze, miasto ma silną gospodarkę z różnorodną mieszanką branż, co zapewnia stabilność i potencjał wzrostu. Dodatkowo Macon jest przystępny cenowo w porównaniu z innymi rynkami w stanie, co czyni go bardziej atrakcyjną opcją dla inwestorów.

Miasto ma również dużą populację najemców, tworząc stały popyt na nieruchomości do wynajęcia. Wreszcie, Macon znajduje się w centralnej lokalizacji w stanie, zapewniając łatwy dostęp do głównych miast i autostrad, zarabiając na przydomek "The Heart of Georgia."

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, dlaczego rynek nieruchomości w Macon przyciąga inwestorów nieruchomości na wynajem w 2022 roku.

>>Poznaj nieruchomości Roofstock w Macon tutaj.

Wzrost liczby ludności

W ciągu ostatnich 10 lat populacja hrabstwa Macon-Bibb wzrosła o ponad 70% po skonsolidowaniu 2 hrabstw, co jest jednym z powodów, dla których GeorgiaTrend widzi "wzrost na każdym rogu". Macon jest strategicznie położony pomiędzy Atlantą i Savannah, a w jego okolicy realizowane są ogromne projekty budowlane mające na celu dostosowanie się do rosnącej populacji regionu i gwałtownego wzrostu zatrudnienia.

Kluczowe statystyki dotyczące populacji:

 • Macon jest czwartym co do wielkości miastem w Georgii z liczbą ludności przekraczającą 157 000 w mieście i prawie 230 000 w obszarze metropolitalnym.
 • Według najnowszego spisu ludności populacja hrabstwa Macon-Bibb wzrosła o 72,2% w ciągu ostatnich 10 lat.
 • W Macon pracuje prawie 100 400 osób, a zatrudnienie wzrosło o 3,2% rok do roku.
 • Bezrobocie w hrabstwie Macon-Bibb spadło do 3,0%, według najnowszego raportu Bureau of Labor Statistics (BLS).

Rynek pracy

Według ostatniego raportu GeorgiaTrend, południowa gościnność i witalność gospodarcza idą w parze w Macon. Otwierany jest pierwszy od ponad 50 lat nowy hotel w centrum miasta, który tworzy 100 nowych miejsc pracy, wspierając turystykę, rozwój biznesu i przebudowę.

Skrzyżowanie I-75 i I-16 w pobliżu centrum jest poszerzane, aby przygotować się na rosnący ruch ciężarówek między Savannah i Atlantą, miasto aktywnie przeciwdziała pustym witrynom sklepowym, stosując zachęty rozwojowe, takie jak wieloletnie zamrożenie podatków, a lokalne uniwersytety mogą pochwalić się nowymi programami inżynieryjnymi i medycznymi, które szkolą pracowników w regionie.

Kluczowe statystyki dotyczące zatrudnienia:

 • Produkt krajowy brutto (PKB) statystycznego obszaru metropolitalnego Macon (MSA) wynosi prawie 11 miliardów dolarów, według Banku Rezerwy Federalnej w St. Louis, a w ciągu ostatnich 10 lat wzrósł o ponad 17%.
 • Wskaźnik wzrostu zatrudnienia w hrabstwie Macon-Bill wynosi 3,2% rok do roku, podczas gdy mediana dochodów gospodarstw domowych wzrosła o 3,5%, a ubóstwo zmniejszyło się o prawie 2,9%.
 • Mediana dochodów gospodarstw domowych w metropolii Macon wynosi 46 083 USD, podczas gdy dochód na osobę wynosi 26 696 USD, a koszty utrzymania są o 25% niższe od średniej krajowej.
 • Forbes plasuje Macon jako jedno z najlepszych miejsc dla biznesu i kariery oraz jedno z najbardziej przystępnych cenowo miast w kraju do prowadzenia działalności gospodarczej.
 • Średnia płaca godzinowa w Macon wynosi 16,26 USD, a popularne zawody, takie jak pielęgniarka i pomoc pielęgniarska, zarabiają od 10,02 USD do 30,20 USD za godzinę.
 • Wiodące sektory zatrudnienia w Macon to produkcja, turystyka, aeronautyka i medycyna.
 • Baza Sił Powietrznych Robins, siedziba 48 Brygady Piechoty i Gwardii Narodowej Georgii, znajduje się 10 mil na południe od Macon i zatrudnia ponad 23 000 pracowników wojskowych i cywilnych.
 • Główni pracodawcy w hrabstwie Macon-Bibb to Atrium Health Navicent, Piedmont Healthcare, GEICO, uniwersytety Mercer i Middle Georgia State, firma produkcyjna YKK oraz rząd hrabstwa Macon-Bibb.
 • W obszarze metropolitalnym mieszka prawie 20 000 studentów, którzy uczęszczają do takich szkół i uczelni jak Mercer University, Middle Georgia State University, Central Georgia Technical College i Wesleyan College.
 • Około 87% mieszkańców Macon ma ukończone szkoły średnie lub wyższe, a około 24% posiada tytuł licencjata lub zaawansowany stopień naukowy.
 • Macon znajduje się na skrzyżowaniu autostrad międzystanowych I-75 i I-16 i jest w zasięgu ręki od Atlanty, Savannah, Nashville, Orlando i Miami.
 • Middle Georgia Regional Airport znajduje się 10 mil od centrum Macon, a Atlanta/Hartsfield-Jackson International Airport jest mniej niż 90 minut od Macon.

Rynek nieruchomości

Domy w Centralnej Georgii pozostają na rynku od jednego do trzech dni, z niektórymi ofertami przychodzącymi na $10K lub więcej powyżej ceny wywoławczej, według raportu z 13 WMAZ News. Choć to zła wiadomość dla kupujących po raz pierwszy, gorący rynek mieszkaniowy, taki jak Macon, może być idealny dla inwestorów szukających przepływu gotówki i wzrostu wartości. Wartość domów w rejonie Macon wzrosła o ponad 25% tylko w zeszłym roku.

Kluczowe statystyki rynkowe:

 • Wskaźnik wartości domu Zillow (ZHVI) dla Macon wynosi 137 360 USD na maj 2022.
 • Wartości domów w Macon wzrosły o 25,5% w ciągu ostatniego roku.
 • W ciągu ostatnich 5 lat wartości domów w Macon wzrosły o ponad 77%.
 • Mediana ceny katalogowej domu w Macon wynosi 185 000 USD, według najnowszych badań z Realtor.com (na maj 2022).
 • Mediana ceny ofertowej za stopę kwadratową dla domu w Macon wynosi 107 USD.
 • Mediana dni na rynku wynosi 45.
 • Mediana ceny sprzedaży domu w Macon wynosi 188 000 USD.
 • Stosunek ceny sprzedaży do ceny katalogowej wynosi 100%, co oznacza, że średnio domy w Macon sprzedają się za około pełną cenę wywoławczą.
 • Z 13 dzielnic w Macon, Downtown Macon jest najdroższy, z medianą ceny listingowej 425.000 dolarów.
 • Najbardziej przystępna okolica w Macon na zakup domu to Fort Hill District, gdzie mediana ceny ofertowej wynosi 20 500 USD.

Atrakcyjny rynek dla najemców

Mimo że mediana ceny ofertowej domu w Macon wynosi mniej niż 110 dolarów za stopę kwadratową, obszar metropolitalny jest popularny wśród najemców. Jak wynika z niedawnego artykułu w The New York Times, konkurencyjny rynek mieszkaniowy napędza gwałtowny wzrost liczby wniosków o wynajem, zwłaszcza w mniejszych miastach, takich jak Macon. W rzeczywistości wzrost liczby wniosków o wynajem w Macon w ciągu roku wyniósł 83%, co jest najwyższym wynikiem wśród mniejszych miast.

Kluczowe statystyki rynkowe:

 • Mediana czynszu w Macon wynosi 1000 USD miesięcznie za dom z 3 sypialniami, według najnowszego raportu Zumpera (lipiec 2022).
 • Czynsze w Macon wzrosły o 14% rok do roku.
 • Sześćdziesiąt procent domów w Macon wynajmuje się za kwotę od 1 000 do 2 000 dolarów miesięcznie.
 • Gospodarstwa domowe zajmujące się wynajmem w Macon stanowią 40% wszystkich zajmowanych mieszkań w obszarze metropolitalnym, według RENTCafé.
 • Mediana wieku w Macon wynosi 38,3 lat.
 • Trzydzieści osiem procent populacji jest w wieku od 20 do 49 lat.

Historyczne zmiany cen i przystępność mieszkań

Istnieją dwie kluczowe rzeczy, na które mogą zwrócić uwagę inwestorzy w nieruchomości, aby pomóc im zrozumieć popyt na nieruchomości do wynajęcia: jak kształtują się ceny domów i czy bardziej przystępne jest kupno lub wynajem domu. Analizując te trendy, inwestorzy mogą lepiej wyczuć, dokąd zmierza rynek i jaki może być popyt na nieruchomości do wynajęcia w przyszłości.

Freddie Mac House Price Index (FMHPI) mierzy zmiany cen mieszkań na rynkach nieruchomości w USA. Raport przypisuje grudzień 2000 r. do poziomu 100, a następnie porównuje miesięczne zmiany cen mieszkań w każdym mieście i głównym obszarze metropolitalnym w kraju.

Najnowszy FMHPI od Freddie Mac dla rynku mieszkaniowego w Macon, Georgia, MSA:

 • Maj 2017: 109.5
 • Maj 2022: 171,3
 • Pięcioletnia zmiana cen domów: 56.4%
 • Jednoroczna zmiana cen domów: 18.8%
 • Miesięczna zmiana cen domów: 1.9%

Przystępność cenowa mieszkań jest kolejną statystyką, którą inwestorzy nieruchomości analizują w celu określenia potencjalnego popytu na nieruchomości do wynajęcia.

Indeks przystępności mieszkaniowej (HAI) porównuje medianę dochodów rodzinnych do cen mediany odsprzedawanych domów jednorodzinnych. Oczywiście inne czynniki mogą powodować, że ludzie wolą wynajmować niż posiadać, takie jak wybór stylu życia lub krótka podaż dostępnych mieszkań. Na przykład, mimo że ceny domów w Macon są stosunkowo przystępne, nadal istnieje wysoki odsetek gospodarstw domowych zamieszkałych przez najemców.

Na podstawie najnowszych danych HAI z lipca 2021 roku, wskaźnik przystępności cenowej mieszkań w hrabstwie Macon-Bill wynosi 156. Oznacza to, że mieszkańcy Macon mają około półtorej dochodu potrzebnego do zakupu domu o medianowej cenie, zakładając zaliczkę w wysokości 20%.

Jakość życia

Istnieje wiele wspaniałych rzeczy o życiu w Macon, według mieszkańców miasta. The Telegraph przeprowadził niedawno ankietę wśród mieszkańców Macon i odkrył, że większość respondentów mieszka w Macon od co najmniej 10 lat. Styl życia, lokalne atrakcje, natura, festiwale i stołowanie się były jednymi z wielu powodów, dla których ludzie lubią Macon.

Kluczowe statystyki dotyczące jakości życia:

 • Koszt życia w Macon jest o 25% niższy od średniej krajowej i o 6% niższy od średniej dla Georgii.
 • Niche.com daje Macon dobre oceny za dojazd do pracy, koszty życia i pogodę.
 • Macon może pochwalić się średnim czasem dojazdu do pracy poniżej 21 minut, co jest jednym z wielu powodów, dla których mieszkańcy uwielbiają tam mieszkać.
 • W Macon-Bibb County mieszka prawie 20 000 studentów, którzy uczęszczają do takich uczelni jak Central Georgia Tech i Wesleyan College.
 • Baza Sił Powietrznych Robins znajduje się 10 mil na południe od Macon w pobliżu miasta Warner Robins i zatrudnia ponad 23 000 pracowników cywilnych, kontrahentów i personelu wojskowego.
 • Około 60% domów w Macon wynajmuje się za kwotę od 1.000 do 2.000 dolarów miesięcznie.
 • Mediana podatku od nieruchomości w Macon wynosi 1.188 dolarów rocznie.
 • Południowa muzyka rockowa zaczęła się w Macon dzięki takim muzykom jak The Allman Brothers Band, Otis Redding i Little Richard.
 • Niektóre z wielu festiwali w Macon to Międzynarodowy Festiwal Kwitnącej Wiśni, Georgia Music Week oraz festiwal muzyczny Skydog, upamiętniający narodziny, życie i muzykę Skydog Duane Allmana.
 • Klimat w Macon jest wilgotno-subtropikalny, z około połową zim otrzymujących niewielkie lub żadne opady śniegu.

>>Poznaj nieruchomości Roofstock w Macon tutaj.

Warto przeczytać