Ostatnia aktualizacja 18 lutego 2022 r.

Wielu inwestorów na rynku nieruchomości zastanawia się dziś nad zakupem nieruchomości wakacyjnych, aby potencjalnie skorzystać z boomu turystycznego po pandemii i rosnącego popytu na nieruchomości wakacyjne. Patrząc na liczby, łatwo zrozumieć, dlaczego tak się dzieje.

Po raz pierwszy w historii, średni roczny dochód z inwestycji w wynajem wakacyjny osiągnął 56 000 USD na koniec 2021 roku, a liczba ofert wynajmu wakacyjnego ma przekroczyć 1,2 miliona do końca tego roku. W rzeczywistości, na niektórych najgorętszych rynkach wynajmu wakacyjnego, średnie przychody z wynajmu wakacyjnego wzrosły o 70% lub więcej z roku na rok, według Realtor.com.

W tym artykule przyjrzymy się niektórym z największych potencjalnych korzyści płynących z inwestowania w nieruchomości wakacyjne, wadom, o których należy pomyśleć, oraz gdzie znaleźć nieruchomość wakacyjną, w którą można zainwestować.


Najważniejsze informacje

  • Korzyści płynące z inwestowania w nieruchomości wakacyjne obejmują wykorzystanie ogromnego potencjalnego rynku, wygenerowanie dodatkowego dochodu i skorzystanie z ulg podatkowych, które przysługują inwestorom w nieruchomości.
  • Niektóre z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przed zakupem nieruchomości wakacyjnej, to lokalizacja, trendy popytu i sezonowość, przychody z wynajmu i koszty operacyjne oraz zwrot z inwestycji (ROI).
  • Nieruchomości przeznaczone do wynajmu wakacyjnego różnią się od nieruchomości przeznaczonych do wynajmu długoterminowego - rotacja gości jest większa, domy muszą być umeblowane i dobrze wyposażone, a lokalne prawo lub stowarzyszenia właścicieli domów (HOAs) mogą zabraniać krótkoterminowego wynajmu wakacyjnego.
  • Źródła, z których można czerpać informacje na temat wynajmu wakacyjnego to sieć kontaktów, agenci nieruchomości i tradycyjne serwisy ogłoszeniowe, a także rynki internetowe specjalizujące się w sprzedaży nieruchomości na wynajem.

Korzyści z inwestowania w nieruchomości wakacyjne


Rekomendacja: Sprawdź ofertę sprawdzonej firmy remontowej MaksymBud (https://maksymbud.pl/)


Zacznijmy od omówienia potencjalnych korzyści z inwestowania w wynajem wakacyjny, a także wad, które należy wziąć pod uwagę, aby pomóc w podjęciu decyzji, czy wynajem wakacyjny jest dobrą inwestycją:

Dodatkowy dochód

Średni roczny dochód z krótkoterminowych wynajmów wakacyjnych zanotował najwyższy poziom w historii, osiągając 56 000 USD na koniec 2021 roku, według AirDNA, firmy analizującej dane z 10 milionów wynajmów Airbnb i Vrbo. Na niektórych z najlepszych rynków wynajmu krótkoterminowego, zwrot z gotówki wynosi średnio prawie 10% rocznie.

Ogromny rynek

Domy wakacyjne można znaleźć na niemal każdym rynku w USA, od miasteczek i wsi liczących zaledwie kilka tysięcy mieszkańców po duże aglomeracje miejskie. Obecnie w Stanach Zjednoczonych jest ponad 1,1 miliona obiektów wakacyjnego wynajmu, a według prognoz do końca 2022 roku liczba dostępnych ofert wynajmu wzrośnie o 20,5%.

Apprecjacja

Nieruchomości historycznie zyskują na wartości w tempie szybszym niż inflacja, oferując zarówno możliwość czerpania zysków z długoterminowego wzrostu wartości kapitału, jak i zabezpieczenie przed inflacją. Jak podało niedawno Krajowe Stowarzyszenie Pośredników w Obrocie Nieruchomościami (National Association of Realtors - NAR), w 2021 roku rynek mieszkaniowy radził sobie lepiej niż w ciągu poprzednich 15 lat, nawet w środku pandemii.

Elastyczne użytkowanie

W przeciwieństwie do wynajmu długoterminowego, w którym najemca wynajmuje lokal na 12 miesięcy, wynajem wakacyjny jest zwykle wynajmowany na 30 dni lub mniej. Najemcami mogą być pary szukające weekendowego wypadu, rodziny na wakacjach lub osoby podróżujące służbowo, które przyjeżdżają do miasta na kilka dni w tygodniu.

Korzyści podatkowe

Wynajem wakacyjny kwalifikuje się również do takich samych odliczeń podatkowych, jakie przysługują inwestorom w nieruchomości, pod warunkiem, że nieruchomość jest wynajmowana na 14 lub więcej dni w każdym roku podatkowym. IRS Topic No. 45 Renting Residential and Vacation Property wyjaśnia szczegółowo niektóre z wytycznych podatkowych, a inwestorzy mogą również założyć bezpłatne konto na Stessie, aby automatycznie śledzić i dzielić wydatki na wynajem i użytek własny.

Odporny na recesję

Wynajem wakacyjny w krajowych miejscowościach wypoczynkowych z kilku powodów dobrze sobie radzi podczas recesji. Rynki rekreacyjne w pobliżu głównych miast zyskują na tym, że urlopowicze wybierają tańsze podróże rodzinne, a także stanowią przyjazną dla budżetu alternatywę dla podróży krajowych w stosunku do podróży zagranicznych w czasie recesji.

Wady, które należy rozważyć

Istnieją potencjalne wady, które należy rozważyć przed zainwestowaniem w wynajem wakacyjny, choć można je zminimalizować, kupując dobry wynajem krótkoterminowy na odpowiednim rynku i zatrudniając lokalną firmę zarządzającą nieruchomościami:

  • Zarządzanie wynajmem wakacyjnym może być czasochłonne, ponieważ goście często się zmieniają.
  • Dochody z wynajmu wakacyjnego mogą być niespójne ze względu na sezonowość i zwiększoną konkurencję w porównaniu z posiadaniem nieruchomości wynajętej długoterminowemu najemcy.
  • Zarządcy nieruchomości wynajmowanych na wakacje zazwyczaj pobierają procent od przychodów z wynajmu, chociaż wskaźniki obłożenia mogą być wyższe.
  • Marketing wynajmu wakacyjnego wymaga umieszczenia oferty na najlepszych platformach wynajmu krótkoterminowego, koordynowania kalendarzy i gości, zaopatrzenia i pełnego umeblowania domu.
  • Lokalne gminy i zarządy osiedli mogą ograniczyć lub całkowicie zabronić używania domu jako miejsca wynajmu wakacyjnego, dlatego ważne jest, aby zrozumieć zasady przed dokonaniem inwestycji.

Jak wybrać dobrą inwestycję w wynajem wakacyjny

Przed rozpoczęciem działalności związanej z wynajmem wakacyjnym, aby wybrać dobrą inwestycję w wynajem krótkoterminowy, należy wziąć pod uwagę wiele czynników, które mogą sprawić, że niektóre nieruchomości będą bardziej opłacalne niż inne:

Lokalizacja

Wszyscy wiemy, że w nieruchomościach chodzi o lokalizację, lokalizację, lokalizację i tak samo jest z wynajmem wakacyjnym. Zdolność przyciągania stałego napływu gości jest równie ważna jak cena zakupu nieruchomości. Wynajem krótkoterminowy w miastach może być najbardziej odpowiedni dla osób podróżujących w interesach, natomiast wynajem wakacyjny w małych miejscowościach turystycznych może być bardziej odpowiedni dla osób podróżujących w celach wypoczynkowych.

Popyt

W okresie od kwietnia 2019 r. do kwietnia 2021 r. popyt na nieruchomości wakacyjne zlokalizowane w małych i średnich miastach, w miejscowościach wypoczynkowych i na obszarach wiejskich wzrósł od 8% do 67% w ciągu 2 lat. W przeciwieństwie do tradycyjnych nieruchomości inwestycyjnych, w których najemca wynajmuje lokal na 12 miesięcy, wynajem wakacyjny musi być na tyle atrakcyjny, aby przyciągnąć zarówno nowych, jak i stałych gości.

Sezonowość

Nieruchomości na wynajem wakacyjny są często zlokalizowane na obszarach o wysokim i niskim sezonie, z różnym poziomem popytu w ciągu roku. Na przykład nieruchomość położona w pobliżu plaży może przyciągać więcej rezerwacji w okresie letnim, podczas gdy krótkoterminowy wynajem w dużym mieście może cieszyć się całorocznym zainteresowaniem zarówno turystów, jak i osób podróżujących w interesach.

Obłożenie

Współczynnik obłożenia w przypadku wynajmu wakacyjnego oblicza się dzieląc liczbę zarezerwowanych noclegów przez liczbę dostępnych noclegów. Czynniki takie jak liczba sypialni i łazienek, wielkość domu, udogodnienia i bliskość atrakcji turystycznych mogą pomóc inwestorom w utrzymaniu wysokiego poziomu obłożenia wynajmowanego obiektu.

ROI

Podczas gdy przewidywany roczny zwrot z wynajmu krótkoterminowego dla niektórych nieruchomości wystawionych na sprzedaż na Roofstock może wynosić 15% lub więcej, należy również wziąć pod uwagę różne koszty operacyjne. Wydatki związane z wynajmem wakacyjnym mogą obejmować opłaty za zarządzanie nieruchomością, konserwację i naprawy, a także podatki i ubezpieczenie. Istnieją jednak również dodatkowe koszty, takie jak: wyposażenie i dekoracja nieruchomości, wyższe koszty sprzątania w związku z częstą rotacją gości, wymiana pościeli i materiałów eksploatacyjnych oraz opłaty na rzecz platformy hostingowej za rezerwacje online.

Gdzie szukać obiektów do inwestowania w wynajem wakacyjny

Jednym z wyzwań związanych z inwestowaniem w nieruchomości wakacyjne jest znalezienie odpowiedniej nieruchomości w odpowiedniej lokalizacji i w odpowiedniej cenie. Niektórzy inwestorzy preferują zakup nieruchomości z już istniejącą listą gości i udokumentowaną historią sukcesu, podczas gdy inni decydują się na zakup domu i próbują przekształcić go w wypożyczalnię wakacyjną.

Rynek wynajmu wakacyjnego

Na rynku online można kupić nieruchomości na wynajem, np. na Roofstock, Evolve i Vacasa.

Na Roofstock, na przykład, inwestorzy mogą wyszukiwać nieruchomości na sprzedaż w najgorętszych rynkach wynajmu krótkoterminowego, takich jak Galveston, Kissimmee i Orlando. Każda oferta wynajmu wakacyjnego zawiera podsumowanie wyników, dane porównawcze dotyczące czynszów oraz konfigurowalną analizę finansową, która pomaga zbadać potencjalne zyski.

Tradycyjne serwisy informacyjne

Inwestorzy, którzy wolą kupić dom i przekształcić go w nieruchomość przeznaczoną do wynajmu wakacyjnego, często szukają nieruchomości za pomocą tradycyjnych serwisów ogłoszeniowych, takich jak Zillow, oraz agenta nieruchomości z dostępem do lokalnego MLS. Po wybraniu miasta w serwisie Zillow należy wprowadzić do funkcji wyszukiwania słowa kluczowe "wynajem krótkoterminowy" lub "wynajem wakacyjny". Wiele nieruchomości na sprzedaż jest wystawionych na sprzedaż przez lokalnych agentów nieruchomości, więc Zillow może być również dobrym sposobem na nawiązanie kontaktu z lokalnym agentem, który może wiedzieć o innych obiektach wakacyjnego wynajmu na sprzedaż.

Alternatywne źródła

Mówi się, że słowo z ust jest najlepszą formą reklamy, a networking może być kolejną dobrą strategią znalezienia wakacyjnego wynajmu na sprzedaż. Źródła, z których można czerpać informacje na temat wynajmu krótkoterminowego na sprzedaż, to grupy inwestorów, gazety i czasopisma o nieruchomościach, aukcje nieruchomości oraz lokalne firmy zarządzające nieruchomościami, które specjalizują się w obsłudze wynajmu wakacyjnego.

Uwagi końcowe

Inwestowanie w nieruchomości przeznaczone do wynajmu w okresie wakacyjnym może być dobrym sposobem na generowanie dodatkowych dochodów, długoterminowe budowanie majątku i czerpanie korzyści podatkowych, z których korzystają inwestorzy w nieruchomości. Jednak przed rozpoczęciem wynajmu wakacyjnego ważne jest zidentyfikowanie najlepszych rynków wynajmu wakacyjnego, przeanalizowanie liczb i zbadanie lokalnych trendów oraz przepisów, które mogą mieć wpływ na inwestycję w wynajem wakacyjny.

>>Poznaj rynek wynajmu krótkoterminowego Roofstock.

Warto przeczytać