Ostatnia aktualizacja 4 lutego 2022 r.

Firma zajmująca się wynajmem krótkoterminowym (STR) oferuje nieruchomości wynajmowane na okres nocy, tygodnia lub miesiąca. W zależności od lokalizacji, gośćmi mogą być osoby podróżujące w celach wypoczynkowych lub biznesowych, albo kombinacja obu tych form. Ponieważ obiekty STR są wynajmowane na doby, przychody mogą być wyższe niż w przypadku wynajmu długoterminowego, ale wiąże się z tym również więcej pracy.

W tym artykule omówimy, w jaki sposób inwestowanie w obiekty typu STR może być dochodowym biznesem i przedstawimy 7 kroków do rozpoczęcia działalności w tym zakresie od podstaw.


Najważniejsze informacje

 • Czynniki takie jak lokalizacja, dynamiczne ustalanie cen i marketing wielokanałowy mogą sprawić, że biznes STR będzie bardziej dochodowy.
 • Kluczowe kroki do stworzenia biznesu STR obejmują napisanie biznesplanu z konkretnymi i mierzalnymi celami, zbadanie najlepszych rynków STR oraz podjęcie decyzji o strategii zarządzania nieruchomościami.
 • 3 sposoby na znalezienie nieruchomości STR na sprzedaż to platformy internetowe z ofertami STR, tradycyjne serwisy ogłoszeniowe i nawiązywanie kontaktów.

Czy STR-y są opłacalne?

Na niektórych z najlepszych rynków STR w Stanach Zjednoczonych obecnie wystarczy zaledwie 14 dni obłożenia (lub mniej) każdego miesiąca, aby pokryć ratę kredytu hipotecznego - wynika z raportu Realtor.com na temat najlepszych miejsc do zakupu i czerpania zysków z boomu turystycznego.

AirDNA, firma specjalizująca się w analizach STR, zauważa, że średni dochód z obiektów STR, które były wynajmowane w pełnym wymiarze godzin, wzrósł do 56 000 USD pod koniec ubiegłego roku, co stanowi najwyższy poziom w historii.

Chociaż STR-y mogą generować dodatkowy dochód z wynajmu i oferują korzystne ulgi podatkowe, samodzielne zarządzanie STR-em wymaga wiele pracy. Należy również wziąć pod uwagę dodatkowe wydatki, takie jak opłaty za rezerwację i wyższe koszty utrzymania, wynikające z częstej rotacji gości.

Do rzeczy, które mogą pomóc zwiększyć szanse na uzyskanie rentownego wynajmu krótkoterminowego, należą

 • Wybór najlepszej lokalizacji.
 • Zrozumienie rynku docelowego.
 • Stosowanie dynamicznej strategii cenowej.
 • Prowadzenie marketingu w celu zapewnienia stałego dopływu gości.
 • Monitorowanie wyników finansowych.

Jak w 7 krokach rozpocząć działalność w zakresie wynajmu krótkoterminowego?

Istnieje kilka kluczowych kroków związanych z rozpoczęciem działalności STR. Przyjrzyjmy się bliżej każdemu z nich.

1. Stwórz biznesplan

Pisemny plan biznesowy dla inwestycji STR może pomóc inwestorowi skupić się na ostatecznym celu. Plan powinien opisywać konkretne, realistyczne i wymierne cele krótko- i długoterminowe, takie jak powód inwestycji w STR oraz miesięczne i roczne cele dotyczące przychodów.

Biznesplan STR powinien również zawierać szczegółową analizę związanych z tym kosztów. Oprócz dużej wpłaty zaliczki w wysokości 30% lub więcej, z wynajmem STR wiążą się również inne koszty, których nie ponoszą lokale zajmowane przez najemców długoterminowych, takie jak opłaty za media, częstsze sprzątanie i naprawy w związku z większą rotacją gości oraz utrzymywanie obiektu w pełni wyposażonego w najnowsze udogodnienia.

2. Upewnij się, że działalność jest legalna

Przepisy dotyczące STR różnią się w zależności od miejsca, a nawet od lokalnych stowarzyszeń właścicieli domów (HOA). Przed zakupem STR, ważne jest, by zrozumieć obowiązujące zasady. Airbnb ma listę ogólnych informacji na temat lokalnych przepisów w większości dużych miast w USA.

Właściciel obiektu typu STR może być także zobowiązany do pobierania podatku od zakwaterowania od gości i składania miesięcznego zeznania podatkowego w mieście i stanie, w którym znajduje się nieruchomość, a także do uzyskania odpowiedniej licencji biznesowej. Lokalny prawnik specjalizujący się w nieruchomościach lub firma zarządzająca nieruchomościami to dobre źródła informacji na temat lokalnych przepisów dotyczących STR.

3. Znajdź najlepszą lokalizację

Chociaż obiekty STR można znaleźć praktycznie wszędzie, niektóre miejsca są lepsze od innych. W tym artykule na temat najlepszych rynków STR zebrano dane z Lodgify, Mashvisor i Realtor.com, aby znaleźć najlepsze rynki STR w 2022 roku.

W każdym z trzech raportów zastosowano inne wskaźniki przy określaniu, które rynki są "najlepsze", takie jak stopa kapitalizacji, zwrot gotówki z gotówki oraz liczba dni wynajmu w miesiącu wymagana do wygenerowania wystarczającego dochodu, aby spłacić kredyt hipoteczny.

Chociaż badacze stosowali różne kryteria, wiele z najlepszych rynków STR ma niewielką populację, ale szeroką gamę udogodnień, całoroczne atrakcje i znajduje się w odległości jednego dnia jazdy samochodem od głównych aglomeracji miejskich, co sprawia, że wiele z najlepszych rynków jest idealnych na długi weekendowy wypad.

Roofstock STR Marketplace to dobre źródło informacji, z którego można skorzystać, aby wyszukać nieruchomość w popularnych lokalizacjach. Oferty mogą zawierać istniejącą listę gości i zapis historycznych wyników finansowych. Kupno nieruchomości, która była wcześniej wykorzystywana jako obiekt STR, może być dobrym sposobem na rozpoczęcie działalności w tej branży.

4. Wybierz strategię zarządzania

Niektórzy inwestorzy decydują się na samodzielne zarządzanie nieruchomością, podczas gdy inwestorzy, którzy posiadają obiekt STR w innym stanie, wynajmują profesjonalną firmę zarządzającą nieruchomościami, która specjalizuje się w obiektach STR.

Każda strategia zarządzania nieruchomościami STR ma swoje plusy i minusy. Przed podjęciem decyzji inwestorzy powinni rozważyć kilka kwestii, m.in:

 • W jaki sposób będą obsługiwane zapytania od gości, potwierdzenia rezerwacji, aktualizacje kalendarza i przyjazdy gości?
 • Kto będzie dbał o szybkie sprzątanie obiektu, dokonywanie niezbędnych napraw i uzupełnianie zapasów w kuchni i łazienkach przed przyjazdem kolejnych gości?
 • Czy inwestor ma mentalność gościa zorientowaną na gościnność, aby generować 5-gwiazdkowe recenzje, czy też lokalny profesjonalista lepiej sprawdzi się w roli konsjerża?

5. Zrozumienie sposobu ustalania cen

Podczas gdy stawki za wynajem długoterminowy są zazwyczaj korygowane raz w roku, ceny za noc w obiektach typu STR mogą się zmieniać z tygodnia na tydzień, a nawet w ciągu różnych nocy. Czynniki wpływające na ceny wynajmu krótkoterminowego to sezonowość, konkurencja, długość pobytu, a nawet to, ile razy dana nieruchomość była oglądana na platformie z ofertami.

Na przykład obiekt STR nastawiony na weekendowe wypady może oferować obniżone stawki w ciągu tygodnia. Z drugiej strony, inwestor posiadający obiekt STR, do którego przyjeżdżają osoby podróżujące służbowo, może zaoferować obniżkę cen w weekendy. Aby zmaksymalizować roczne przychody z obiektu STR, niektórzy inwestorzy szukają najemców na dłuższy okres poza sezonem, aby utrzymać przepływ gotówki.

6. Zamieść ofertę na portalach rezerwacyjnych

Podczas gdy rośnie zapotrzebowanie gości na obiekty typu STR, istnieje również duża konkurencja. Według prognozy STR z AirDNA na rok 2022, popyt wzrośnie o 14,1%, podczas gdy liczba rezerwacji wzrośnie o 15%.

Aby pomóc w generowaniu stałego przepływu rezerwacji, ważne jest, aby pozostać konkurencyjnym poprzez umieszczanie ofert na wielu kanałach. Niektóre z najlepszych platform do zamieszczania ofert wynajmu krótkoterminowego i wakacyjnego to:

 • Airbnb
 • Vrbo
 • Booking.com
 • Expedia
 • TripAdvisor
 • Instagram
 • Pinterest

Większość platform rezerwacji krótkoterminowych korzysta z systemu rankingowego opartego na recenzjach gospodarzy i gości. Aby uzyskać wyższą pozycję w rankingu, wielu właścicieli ułatwia gościom pozostawienie pozytywnej recenzji, udostępniając szablon, oferując elastyczną politykę anulowania rezerwacji oraz zapewniając wyjątkowe udogodnienia i obsługę, co przekłada się na doskonałe wrażenia gości.

7. Wybierz świetny system oprogramowania

Systemy oprogramowania STR mogą pomóc właścicielom w planowaniu rezerwacji, koordynowaniu kalendarzy na różnych platformach rezerwacyjnych, zarządzaniu konserwacją i sprzątaniem oraz śledzeniu przychodów. Jednak wiele usług wymaga stałego abonamentu lub pobierania opłaty za rezerwację. Na przykład, oprogramowanie typu "wszystko w jednym", takie jak Guesty, pobiera opłatę w wysokości od 2% do 5%, podczas gdy ceny Hostaway zaczynają się od 100 USD miesięcznie.

Z drugiej strony, Stessa - firma Roofstock - jest bezpłatna w użytkowaniu dla firm STR. Po zarejestrowaniu się na bezpłatne konto i połączeniu kont biznesowych i hipotecznych, dochody i wydatki mogą być automatycznie śledzone dla STR.

Inwestorzy, którzy już posiadają STR, mogą pobrać pliki transakcyjne z Airbnb, a następnie przesłać dane do Stessy. Liczne raporty finansowe, takie jak raporty przychodów i przepływów pieniężnych, można wygenerować za pomocą jednego kliknięcia, a darmowe zasoby z Centrum Podatkowego Stessa sprawiają, że raportowanie na koniec roku to pestka.

Gdzie znaleźć inwestycje w wynajem krótkoterminowy

Świetne sposoby na znalezienie nieruchomości STR do zakupu obejmują rozmowy z lokalnymi firmami zarządzającymi nieruchomościami, współpracę z lokalnym agentem nieruchomości i korzystanie z rynku online, takiego jak Roofstock.

Na rynku Roofstock STR znajdują się nieruchomości wystawione na sprzedaż na popularnych rynkach amerykańskich, w tym w takich miejscach jak Kissimmee, FL, Orlando, FL i Galveston, TX.

Zazwyczaj wystawione na sprzedaż domy są umeblowane i zawierają historię wyników finansowych. Zamiast kupować dom, który nigdy wcześniej nie był wynajmowany, inwestorzy mogą rozpocząć działalność w zakresie wynajmu wakacyjnego dzięki Roofstock.

Warto przeczytać