Inwestorzy doceniają domy szkieletowe za ich energooszczędność, niskie koszty inwestycyjne oraz szybki czas budowy. Cieszą się one popularnością także ze względu na naturalny wygląd, jaki zapewniają. Aby jednak uzyskać wszystkie wymienione właściwości, przed Tobą wiele ważnych decyzji do podjęcia. Przede wszystkim musisz zdecydować, z jakiego drewna powstanie dom szkieletowy.

Domy szkieletowe, czyli konstrukcje budowane z elementów prefabrykowanych

Domy szkieletowe są coraz częściej widywane w polskim krajobrazie. Niektórzy powoli odchodzą od typowo murowanych konstrukcji, które pod wieloma względami nie różnią się zbytnio od konstrukcji drewnianych. Te drugie natomiast są tańsze w budowie i eksploatacji, można zbudować je bardzo szybko, a w dodatku walory estetyczne są naprawdę atrakcyjne.

Dom w technologii szkieletowej firma budowlana jest w stanie postawić w ciągu 3 dni. Jak to możliwe? Na plac budowy dostarczane są elementy prefabrykowane, które po prostu trzeba złożyć. Mają już wycięte przestrzenie, w których należy zamontować okna i drzwi, dlatego nie ma konieczności prowadzenia dodatkowych prac związanych z obróbką.

Materiały, z jakich powstają domy szkieletowe są wytrzymałe, odznaczają się bardzo dobrą izolacją cieplną, dlatego zimą będą w nich panowały bardzo dobre warunki termiczne, a latem będzie chłodno. Ten rodzaj zabudowy jest więc jak najbardziej atrakcyjny dla inwestorów, także pod względem przyszłego użytkowania.

Jeżeli chcesz cieszyć się z niezwykłych właściwości, jakie oferują domy szkieletowe, musisz kupić wysokiej jakości materiał budowlany, a firmą, w której go znajdziesz jest Best Timber Polska. Oferuje wysokiej jakości drewno konstrukcyjne, idealnie nadające się do tworzenia domów szkieletowych i poszczególnych elementów konstrukcyjnych. Drewno pochodzi ze sprawdzonych źródeł, jest starannie suszone komorowo oraz poddawane profesjonalnej obróbce.

Dokładając starań, aby pozyskać wysokiej jakości materiał konstrukcyjny do budowy domu, możesz cieszyć się ze znakomitych efektów finalnych. Przede wszystkim konstrukcja będzie stabilna, odporna na uszkodzenia, a mieszkanie w takim budynku będzie wiązało się z ogromnym komfortem.

Jakie drewno konstrukcyjne sprawdzi się przy budowie domu szkieletowego?

Drewno jest materiałem powszechnie wykorzystywanym w celach budowlanych. Jest lekkie, tanie i proste w obróbce, a przy tym odznacza się podwyższoną trwałością. Ważnym aspektem, który decyduje o tym, że wielu inwestorów chce stawiać domy szkieletowe, są ich właściwości energooszczędne, a także estetyczny wygląd, jaki gwarantują.

Naturalny wygląd, jaki możesz uzyskać budując dom z drewna sprawia, że możesz stworzyć wnętrza, w których będzie panował zdrowy mikroklimat, wpływający bardzo pozytywnie na dobre samopoczucie.

Aby drewno budowlane zostało dopuszczone do sprzedaży, musi spełniać wiele norm oraz uzyskać certyfikaty potwierdzające jakość. Gwarancją, że materiał zachowa się prawidłowo, jest jego profesjonalne suszenie i poddanie obróbce. Możesz zdecydować się na dwa rodzaje drewna konstrukcyjnego:

  • drewno klejone warstwowo – materiał bardzo dobrze sprawdza się przy realizacji elementów, z których wykonuje się więźbę dachową  oraz stelaż okna. Materiał odznacza się podwyższonymi właściwościami izolacyjnymi, ze względu na to, że jest sklejany klejem wodoodpornym z kilku listew oraz płatów drewna. Dodatkowo, takie drewno podczas pożaru wolnej się pali, daje czas strażakom na reakcję, a przez to zniszczenia mogą być znacznie mniejsze,
  • drewno lite – przecierane dwukrotnie, pozyskiwane z jednego kawałka drewna. Odznacza się podwyższoną trwałością, dlatego nie ma żadnych problemów, aby z tego materiału wykonać prefabrykowane więźby dachowe, jak i pozostałe elementy pozwalające na skonstruowanie domu szkieletowego czy modułowego.

Klasy, które świadczą o tym, że masz do czynienia z wysokiej jakości drewnem konstrukcyjnym

Materiałem, który najlepiej nadaje się do zbudowania domu szkieletowego jest sosna. Odznacza się wysoką trwałością i gęstością, a jest dostępna w bardzo atrakcyjnych cenach. Dom szkieletowy zbudujesz również z modrzewia czy dębu, ale są to materiały bardzo drogie, na które inwestorzy zwykle nie decydują się ze względów finansowych, choć posiadają znakomite parametry techniczne.

Pamiętaj jednak, aby przy wyborze drewna konstrukcyjnego, zawsze kierować się jego jakością. Świadczy o tym klasa kupowanego drewna, a standardowy podział prezentuje się następująco:

  • KW – klasa wyborna,
  • KS – klasa średnia (najczęściej spotykana),
  • KG – klasa gorsza, traktowana jako odpad.

Spełnij marzenie o posiadaniu domu drewnianego!

Jeżeli marzysz o wybudowaniu własnego domu, ale Twoje fundusze są ograniczone, a jednocześnie nagli Cię czas, dom szkieletowy jest najlepszym wyborem, na jaki możesz się zdecydować. Konstrukcja ma znakomite walory termoizolacyjne, charakteryzuje się energooszczędnością, a co najważniejsze materiał, z jakiego powstaje jest trwały i wytrzymały.

Warto przeczytać