Ostatnia aktualizacja 13 maja 2022 r.

Nigdy nie jest za wcześnie, aby zacząć budować swój majątek i planować sukces. Dwudziestka to idealny czas, choć może być trudno wiedzieć, od czego zacząć.

Aby pomóc Ci wejść na właściwą drogę, stworzyliśmy listę 12 sprytnych sposobów na budowanie bogactwa w wieku 20 lat, które możesz wprowadzić w życie już dziś.


Najważniejsze informacje

  • Stwórz osobisty budżet, a następnie użyj aplikacji budżetowej, aby utrzymać swoje finanse na właściwym torze.
  • Inwestuj w siebie, skupiając się na rozwoju osobistym i zawodowym.
  • Rozwijaj wiele źródeł dochodów - takich jak rozpoczęcie działalności gospodarczej lub uzyskanie licencji na nieruchomości - aby zwiększyć swoje oszczędności i inwestycje.
  • Jak najszybciej spłać wysoko oprocentowane zadłużenie, a następnie wykorzystaj dodatkowe pieniądze na opłacenie siebie poprzez oszczędzanie i inwestowanie.
  • Stosuj strategię 50-50, aby rozdzielić podwyżki, premie, zwroty podatku i nadzwyczajne dochody pomiędzy siebie i swoje oszczędności.

Czy możliwe jest zbudowanie bogactwa w wieku 20 lat?

Budowanie bogactwa w wieku 20 lat jest nie tylko możliwe, ale jest to również idealny czas, aby zacząć. Cała Twoja kariera jest przed Tobą, a Ty masz więcej możliwości niż kiedykolwiek wcześniej. Teraz jest czas na stworzenie planu finansowego.

Nawet jeśli nie masz idealnej pracy, mieszkasz ze współlokatorami lub borykasz się z zadłużeniem z tytułu kredytu studenckiego, możesz zacząć budować bogactwo już dziś, dokonując właściwych wyborów w kwestii pieniędzy.

12 inteligentnych sposobów na zbudowanie bogactwa w wieku 20 lat

Oto 12 kluczowych kroków, które należy podjąć w wieku 20 lat, które mogą prowadzić do poważnego sukcesu i przyszłego bogactwa.

1. Stwórz osobisty budżet

Jeśli chcesz zacząć budować bogactwo w wieku 20 lat, musisz mieć plan. Stwórz osobisty budżet, a następnie pobierz aplikację budżetową, taką jak Mint, Personal Capital lub Honeydue do budżetowania z partnerem, aby pomóc ci pozostać na torze.

Niektórzy ludzie płacą gotówką za wszystko, aby wydawać mniej, podczas gdy inni przeznaczają stały procent swoich dochodów na takie rzeczy jak czynsz, media, wydatki osobiste i spłatę długu. Ważne jest, aby ustalić budżet, a następnie trzymać się go tak blisko, jak to możliwe, więc nie żyjesz od wypłaty do wypłaty.

2. Ustaw swoje pieniądze na autopilota

Ustaw powtarzające się płatności za rachunki, składki emerytalne, oszczędności osobiste i fundusz na deszczowy dzień. Gdy tylko pieniądze wpłyną do banku, będą automatycznie przekierowywane, bez konieczności kiwania palcem i bez ryzyka, że będziesz się zastanawiać.

Dobrym pomysłem jest przeglądanie swoich płatności co najmniej raz lub dwa razy w roku w celu znalezienia sposobów na poprawę. Poprzez okresowe dostrajanie swoich płatności, może się okazać, że możesz zwiększyć swoje oszczędności i inwestycje w czasie.

3. Obniż swoje wydatki na życie

Posiadanie budżetu i automatyczne przydzielanie swoich dochodów może utrzymać wydatki na życie i pełzanie stylu życia pod kontrolą. Amazon sprawia, że zbyt łatwo jest kupić rzeczy, których tak naprawdę nie potrzebujesz, dlatego Jeff Bezos jest multimiliarderem.

Oprócz ograniczania wydatków, spróbuj jeść więcej, wynajmij współlokatora, zmniejsz abonament telewizyjny lub całkowicie zrezygnuj z kablówki. Im więcej pieniędzy zaoszczędzisz żyjąc oszczędnie, tym więcej będziesz miał do zainwestowania, co pozwoli Ci szybciej powiększyć swój majątek.

4. Zwiększ swoje składki emerytalne

Maxing out składek emerytalnych jest jak znalezienie pieniędzy, które zapomniałeś, że tam są. Każdy dolar, który wpłacasz na konto emerytalne, takie jak 401(k) lub indywidualne konto emerytalne Roth (IRA) rośnie wraz z odsetkami składanymi i jest wolny od podatku, dopóki nie zaczniesz dokonywać wypłat. Według Merrill, 25-latek, który inwestuje tylko 75 dolarów każdego miesiąca, może mieć ponad 263 000 dolarów w wieku 65 lat, zakładając 8% stopę zwrotu.

5. Przeznacz dodatkowe dochody

W trakcie swojej kariery, prawdopodobnie będziesz dostawał podwyżki, premie, a może nawet spadek. Możesz wykorzystać te dodatkowe dochody, aby poprawić swój standard życia, ale pamiętaj, aby odłożyć trochę pieniędzy.

Niektórzy eksperci sugerują stosowanie strategii 50-50, w której 50% dodatkowych dochodów przeznacza się dla siebie, a drugie 50% na oszczędności lub inwestycje. Ta strategia dotyczy również zwrotów podatkowych.

6. Zatrzymaj zadłużenie na jego drodze

Przeciętny Amerykanin ma ponad 80 000 dolarów długu, nie licząc hipoteki, według ostatniego przeglądu kredytów konsumenckich Experian. Niestety, duża część tego zadłużenia to wysoko oprocentowane długi, takie jak zadłużenie na kartach kredytowych, które mogą być oprocentowane nawet na 30%.

Nawet jeśli nie masz dużych dochodów, staraj się spłacać przynajmniej minimalną ratę lub rozważ konsolidację zadłużenia na karcie kredytowej z niższym oprocentowaniem. Choć nie jest to łatwe, spłacanie długu i unikanie dodatkowego zadłużenia może zmniejszyć twój stres i zapewnić dodatkową gotówkę na budowanie bogactwa zamiast płacenia odsetek firmie wydającej karty kredytowe.

7. Stwórz fundusz na deszczowe dni

Spłacanie długów ułatwia także tworzenie funduszu na wypadek nagłych wypadków. Ponad połowa Amerykanów nie jest w stanie pokryć 1000 dolarów nagłego wydatku z oszczędności.

Jeśli chcesz zbudować bogactwo w wieku 20 lat - lub w każdym innym wieku - musisz zacząć odkładać trochę pieniędzy każdego miesiąca. Wielu ekspertów sugeruje, aby mieć od 3 do 6 miesięcy dochodu w funduszu ratunkowym, aby uniknąć pożyczania pieniędzy, gdy coś pójdzie nie tak.

8. Inwestuj w siebie

W ciągu najbliższych dziesięcioleci wiele może się wydarzyć, a im więcej umiejętności posiadasz, tym lepszą będziesz miał pozycję, by wykorzystać nadarzające się okazje. Zacznij od obiektywnego spojrzenia na swoje talenty i umiejętności lub poproś dobrego przyjaciela o bezstronną opinię.

Następnie opracuj strategie maksymalnego wykorzystania swoich mocnych stron, skupiając się zarówno na rozwoju zawodowym, jak i osobistym. Rozważ wzięcie lekcji języka obcego, uczestniczenie w wydarzeniach networkingowych, a nawet zdobycie licencji na nieruchomości, aby zarobić trochę dodatkowego dochodu.

9. Rozpocznij działalność gospodarczą

Rozpoczęcie działalności gospodarczej w młodym wieku może być doskonałym sposobem na rozwinięcie wielu strumieni dochodów, aby rozpocząć budowanie bogactwa. Ale posiadanie własnego biznesu nie oznacza rzucenia pracy, przynajmniej nie na początku.

Dodatkowy dochód może pochodzić z pracy w niepełnym wymiarze godzin, z ubocznych zajęć lub z powtarzających się źródeł dochodu, takich jak wynajmowanie wolnej sypialni lub inwestowanie w akcje płacące dywidendę, takie jak fundusz inwestycyjny nieruchomości (REIT).

10. Inwestuj długoterminowo

Jednym z wyzwań związanych z inwestowaniem w wieku 20 lat jest unikanie emocjonalnego podejmowania decyzji podczas wahań rynkowych. Zmienność jest normalna, chociaż niektóre aktywa, takie jak nieruchomości, mają wyjątkowo niską korelację z wahaniami giełdowymi.

Aby uniknąć panicznego kupowania lub sprzedawania, stwórz zróżnicowany portfel inwestycyjny i zostaw go w spokoju. Rozpoczynając dziś, będziesz o lata świetlne przed swoimi rówieśnikami, którzy mogą uderzyć w przycisk sprzedaży podczas korekt rynkowych.

11. Skup się na dochodach

Mądrze zainwestowane pieniądze same o siebie dbają. Oznacza to, że możesz skupić swój czas i energię na zwiększaniu swoich dochodów, zamiast martwić się o swoje inwestycje.

Kiedy jesteś w wieku 20 lat, większość twojego przyszłego bogactwa będzie pochodzić z różnicy, którą stworzysz między swoimi dochodami a wydatkami. Inwestowanie w siebie i tworzenie wielu strumieni dochodów to dobre sposoby na zwiększenie dochodów przy jednoczesnym życiu poniżej swoich możliwości, gdy jesteś młody.

12. Otaczaj się pozytywnymi ludźmi

Według autora samopomocy i mówcy Tony'ego Robbinsa, podnoszenie standardów może zmienić twoje życie, relacje i biznes. Aby być uczciwym, czasami jest to łatwiej powiedzieć niż zrobić.

Jednym z najważniejszych wyzwań w dzisiejszym życiu jest negatywność i podzielność, według Robbinsa. Ale, jak mówi, kiedy konsekwentnie otaczasz się pozytywnymi, odnoszącymi sukcesy ludźmi, sam możesz stać się bardziej pozytywny i odnoszący sukcesy. Niektóre wskazówki dotyczące osiągania nowych szczytów sukcesu obejmują odpuszczenie negatywnych relacji, wyjście poza swoją strefę komfortu i łączenie się z inteligentnymi, pracowitymi ludźmi.

Myśli końcowe

Nawet jeśli dopiero zaczynasz, masz pewną kontrolę nad tym, jak żyjesz, ile wydajesz i ile oszczędzasz.

Zacznij od stworzenia osobistego budżetu. Wprowadź swoje pieniądze na autopilota, ustawiając automatyczne płatności, w tym oszczędności i składki na plany emerytalne, aby ograniczyć ryzyko zastanawiania się nad sobą. Pozostań pozytywny i skoncentrowany na swoich celach finansowych, otaczając się ludźmi o podobnych poglądach.

Warto przeczytać