Ostatnia aktualizacja 13 maja 2022 r.

W wieku 30 lat możesz być na solidnej ścieżce kariery, ale budowanie bogactwa nie zawsze jest łatwe. Choć prawdopodobnie masz większe dochody, to jednak pojawiają się też wydatki, których nie miałeś kilka lat temu, takie jak oszczędzanie na zaliczkę na dom, poświęcenie czasu i środków na biznes czy założenie rodziny.

Chociaż istnieją przeszkody, które trzeba pokonać, lata 30-te to tak naprawdę idealny czas na rozpoczęcie oszczędzania i inwestowania długoterminowego. Aby pomóc Ci pozostać na właściwej drodze, stworzyliśmy listę 8 sprawdzonych sposobów na zbudowanie bogactwa po trzydziestce.


Najważniejsze informacje

  • Choć w wieku 30 lat możesz mieć większe dochody, jest też więcej wydatków.
  • Trzydziestka to idealny czas na budowanie bogactwa, ponieważ, ogólnie rzecz biorąc, wchodzisz w swój najlepszy okres zarobkowy.
  • Sprawdzone sposoby budowania bogactwa w wieku 30 lat obejmują inwestowanie w siebie, tworzenie grupy mastermind i unikanie inwestycji spekulacyjnych.

Jaką wartość netto powinien mieć 30-latek?

Kiedy przechodzisz z wieku 20 lat do 30, prawdopodobnie będziesz mieć większe dochody, ale także więcej wydatków. Skoncentrowanie się na wartości netto, gdy jesteś jeszcze młody, sprawi, że znacznie łatwiej będzie Ci sfinansować przyszłe cele finansowe.

Wielu ekspertów sugeruje, że Twoja wartość netto w wieku 30 lat powinna być równa około 50% Twojego rocznego dochodu brutto. Jeśli więc Twój całkowity dochód wynosi 100 tys. dolarów rocznie, powinieneś mieć około 50 tys. dolarów zgromadzonych w oszczędnościach i inwestycjach, abyś miał wystarczająco dużo pieniędzy na emeryturę.

Jeśli jeszcze nie jesteś na tym etapie, nie ma powodu do zmartwień. Nawet niewielka kwota pieniędzy oszczędzana co miesiąc może przynieść znaczące zyski. Według Bank of America, inwestowanie $100 miesięcznie w wieku 35 lat może dodać do ponad $150K oszczędności w wieku 65 lat, zakładając 8% stopę zwrotu.

8 sprawdzonych sposobów na zbudowanie bogactwa w wieku 30 lat

Słowo "bogactwo" oznacza różne rzeczy dla różnych ludzi. Jedna osoba może mieć swoje plany na zostanie self-made nieruchomości potentatem, podczas gdy ktoś inny może być całkowicie zadowolony z stabilnego, stałego dochodu po przejściu na emeryturę.

Oto 8 sprawdzonych sposobów na zbudowanie bogactwa w wieku 30 lat, bez względu na osobiste cele.

1. Przeanalizuj ponownie swoje cele

Jest więcej niż prawdopodobne, że Twoje cele zmieniły się między 20-tką a 30-tką. Wiele osób myśli o zakupie domu, założeniu rodziny lub rozpoczęciu działalności gospodarczej. Ukończenie 30 lat to idealny moment na ponowne przeanalizowanie i dopracowanie swoich celów finansowych i osobistych, aby upewnić się, że są one konkretne i istotne dla Twojego życia.

Jeśli jesteś częścią pary, upewnij się, że Twój partner jest zaangażowany w Twoje plany finansowe. Chociaż Ty i Twój partner możecie być całkowicie zgodni pod wieloma względami, czasami okazuje się, że poruszacie się w przeciwnych kierunkach.

Rozważ użycie systemu SMART podczas tworzenia planu i wyznaczania celów, aby pozostać po tej samej stronie: Każdy cel powinien być konkretny, mierzalny, możliwy do wykonania, realistyczny i terminowy.

2. Uaktualnij swój budżet

Posiadanie budżetu pomaga śledzić dochody i wydatki, z których oba prawdopodobnie zmieniły się od czasu, gdy miałeś 20 lat. Być może masz ładniejsze, większe miejsce, więcej mebli i ubrań, wiele pojazdów i wiele innych.

Nawet jeśli Twój styl życia jest inny, to przy wystarczającej wytrwałości i skupieniu, miejmy nadzieję, że udało Ci się znacząco zmniejszyć zadłużenie z tytułu kart kredytowych lub kredytów studenckich. Przyjrzyj się jeszcze raz swojemu budżetowi, aby sprawdzić, czy możesz przekierować dodatkowe dochody w stronę większych oszczędności i inwestycji. Uważaj też na zbytnie rozrost stylu życia - unowocześnianie stylu życia za każdym razem, gdy zaczynasz zarabiać więcej pieniędzy - zamiast wykorzystywać te pieniądze do spłacania długu lub inwestowania.

3. Kontynuuj redukcję zadłużenia

Skup się na pozbyciu się wysoko oprocentowanego zadłużenia, takiego jak zadłużenie na kartach kredytowych. Trzymaj się swoich budżetowych planów spłat i unikaj zwiększania wydatków na karty kredytowe. Spłacanie jednej karty przy jednoczesnym zwiększaniu salda na innej nie jest strategią budowania bogactwa.

Jedną z dobrych technik budowania bogactwa jest życie poniżej swoich możliwości. Twoim celem w wieku 30 lat jest wyjście z długów tak szybko, jak to możliwe. Doskonałym sposobem na to jest zmniejszenie kosztów życia i wykorzystanie dodatkowej gotówki do przyspieszenia redukcji zadłużenia.

Na przykład, zamiast wakacji poza krajem, rozważ weekendowe wycieczki do pobliskich miejsc, które są mniej kosztowne. Zamiast leasingować samochód lub kupować nowy co kilka lat, zrób zakład ze swoim mechanikiem, aby zobaczyć, ile mil możesz zgarnąć na liczniku kilometrów.

4. Utrzymuj fundusz awaryjny

Kontynuuj dodawanie pieniędzy do swojego funduszu awaryjnego lub załóż go, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś. Życie jest nieprzewidywalne, a ostatnią rzeczą, którą chcesz zrobić, jest zadłużenie się, aby zapłacić za niespodziewane wydatki, takie jak rachunki medyczne, naprawy samochodu lub koszty utrzymania w przypadku utraty pracy. Budowanie funduszu awaryjnego jest kluczem do zdrowia finansowego.

Jako zasadę kciuka, eksperci od planowania finansowego sugerują posiadanie od 3 do 6 miesięcy dochodu odłożonego w funduszu awaryjnym, aby pieniądze były tam, kiedy i jeśli ich potrzebujesz.

5. Skup się na planowaniu emerytalnym

Według Pew Research Center, ponad połowa dorosłych w wieku 55 lat lub starszych jest na emeryturze. Kiedy jesteś w wieku 30 lat, jesteś tylko kilka dekad od dołączenia do tego klubu, więc nadszedł czas, aby poważnie potraktować swoje bezpieczeństwo finansowe podczas emerytury.

Jeśli twój pracodawca oferuje wyrównanie emerytalne, postaraj się co roku dodać wystarczająco dużo pieniędzy do swojego 401(k) lub innego planu sponsorowanego przez pracodawcę, aby je zmaksymalizować. Posiadanie pracodawcy płacącego za część Twojej emerytury jest jak znalezienie darmowych pieniędzy, a nawet więcej, dzięki oszczędnościom korzystającym z podatków.

Jeśli Twój pracodawca nie oferuje planu emerytalnego lub nawet jeśli oferuje - możesz otworzyć indywidualne konto emerytalne (IRA) lub Roth IRA, aby doładować swoje oszczędności emerytalne.

Podczas gdy wiele osób myśli o planowaniu emerytalnym jako o oszczędzaniu, inni porównują planowanie emerytalne do inwestowania. Jeśli posiadasz znaczną ilość oszczędności, rozważ przekształcenie planu emerytalnego w samodzielne indywidualne konto emerytalne (SDIRA). SDIRA to rodzaj konta emerytalnego, które pozwala na inwestowanie w alternatywne inwestycje, takie jak domy jednorodzinne na wynajem (SFR), a każdy wygenerowany dochód netto jest nadal wolny od podatku, dopóki nie zaczniesz dokonywać wypłat na emeryturze.

6. Unikaj inwestycji spekulacyjnych

Podjęcie pewnego skalkulowanego ryzyka inwestycyjnego w wieku 30 lat jest zazwyczaj w porządku, ponieważ jest czas na odzyskanie sił przed emeryturą. Unikaj jednak inwestowania "na całego" w spekulacyjne inwestycje, które zbytnio obiecują i nie spełniają oczekiwań. Z reguły najlepiej jest skupić się na podstawowych inwestycjach i strategiach, a nie na tych, które są uważane za wysoce ryzykowne.

Jednym ze sposobów na zmniejszenie ryzyka inwestycyjnego jest uśrednianie kosztów dolara, czyli dokonywanie inwestycji w regularnych odstępach czasu, niezależnie od tego, w jakim kierunku porusza się rynek. Ta strategia inwestycyjna może pomóc Ci uniknąć chęci dostosowania się do rynku, co najlepiej pozostawić profesjonalistom z Wall Street.

Innym dobrym sposobem na mądre inwestowanie jest ulokowanie pieniędzy w nieruchomości. Możesz kupić udziały w publicznie notowanym funduszu inwestycyjnym nieruchomości (REIT), aby uzyskać ekspozycję na wiele różnych rodzajów nieruchomości, włożyć trochę pieniędzy w możliwość crowdfundingu lub zbadać rynek Roofstock, aby bezpośrednio posiadać SFR w jednym z ponad 70 miast w całym kraju.

7. Inwestuj w siebie

Skoro jesteśmy przy temacie inwestowania, nie zapominaj o inwestowaniu w siebie, co jest najlepszą inwestycją, jaką możesz zrobić. Możesz zarobić specjalistyczne oznaczenie, aby nadal wspinać się po drabinie kariery, stworzyć boczny koncert, aby wygenerować wiele strumieni dochodów, lub uzyskać licencję na nieruchomości, aby zarobić dodatkowe pieniądze w weekendy.

Jedną z największych korzyści z posiadania więcej niż jednego źródła dochodu jest to, że zdejmiesz z siebie presję i zaoszczędzisz pieniądze, które będziesz mógł zainwestować w inne możliwości generowania dochodu. Jak powiedział Robert Kiyosaki, autor książki "Rich Dad Poor Dad", "Kluczem do wolności finansowej i wielkiego bogactwa jest zdolność lub umiejętność osoby do przekształcenia zarobionego dochodu w dochód portfelowy" lub dochód, który nie jest związany z czasem.

8. Stwórz grupę mastermind

Grupa mastermind to grupa mentorska składająca się z podobnie myślących osób, które wzajemnie się motywują i doradzają sobie.

Prawdopodobnie nie jesteś jedyną osobą w wieku 30 lat, która skupia się na budowaniu bogactwa, więc znalezienie grupy mastermind w formie osobistej lub online może być łatwe. Grupy często spotykają się regularnie, aby pracować nad wspólnymi wyzwaniami, wymyślać rozwiązania, wymieniać się poradami finansowymi oraz dzielić się osobistymi i biznesowymi powiązaniami.

Oprócz grupy mastermind, warto rozważyć poszukanie mentora. Dobry mentor to ktoś, kto był tam, gdzie Ty jesteś i jest teraz tam, gdzie chcesz być. Jak zauważa artykuł z Harvard Business Review, posiadanie dobrego mentora może wywrzeć ogromny wpływ na Twoje życie.

Wnioski końcowe

Wydawanie mniej niż się zarabia i inwestowanie różnicy to podstawowe nawyki finansowe, które można wypracować u inwestorów w każdej grupie wiekowej. Jest to szczególnie ważne w wieku 30 lat. Jesteś w okresie największej aktywności zarobkowej i jest to idealny czas na budowanie bogactwa poprzez zwiększanie oszczędności i inwestycji oraz tworzenie wielu strumieni dochodów. Chociaż Twoje wydatki i zobowiązania mogą wzrosnąć, skupienie się na swoich celach opłaci się w dłuższej perspektywie.

Warto przeczytać